KOMBİNİN BASINCI YÜKSELİYOR

KOMBİNİN BASINCI YÜKSELİYOR

KOMBİNİN BASINCI YÜKSELİYOR

Kombinizin su basıncı ortalama 1,5 bar civarında olması gerekmektedir. Kombiniz çalışırken basıncın genleşmeden dolayı bir miktar yükselmesi normaldir.

Ancak yükselme sürekli oluyorsa örneğin 2,5 barın üzerine çıkıp emniyet ventilini açıyorsa bir sıkıntı var demektir. Bunun çeşitli sebepleri olabirli.

Öncelikle sizin yapmanız gereken doldurma muşluğunu kontrol etmenizdir. Doldurma muşluğunu açık unuttuysanız kombi içerisine su almaya devam edeceği için basınç yükselmesi normaldir doldurma musluğunun kapalı olduğundan emin olunuz. Ancak dikkat edinc aşırı sıkarak doldurma musluğunu kırmayın.

MUHTEMEL ARIZALAR.

- DOLDURMA MUSLUĞU

- GENLEŞME TANKI

- EŞANJÖR

- DOLDURMA MUŞLUĞU: 

Doldurma musluğu açık, arızalı, kırık olabilir. Öncelikle musluğun kontrol edilmesi gerekmektedir. Doldurma musluğunda herhangi bir problem olduğunda kombi su almaya devam edeceğinden dolayı basınç yükselmesi devam edecek ve kombi fazla suyu tahliye edecektir. Musluktaki problem çözülerek arıza giderilir.

GENLEŞME TANKININ HAVASI BİTMİŞ YADA İÇİNDEKİ MEBRANI DELİK OLABİLİR:

Kombinin içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden bu dengeyi sağlamak için kombilerde genleşme tankı vardır. Bu genleşme tanklarının ortadan ikiye ayıran mebran vardır iç kısmında bir kısmı hava ile dolu bir kısmı ise su ile doludur. Genleşme tanklarının üzerinde 6 'ayda bir kontrol edilmesi gerektiği yazmaktadır. Kombi yıllık bakımlarda tgenleşme tanklarının havaları kontrol edilip eksik havalar tamamlanır. içerisine almış olduğu su tahli edilerek. 

Bakım yapılmayan kombilerden yada bakımsızlaktan mebranı delik olan kombilerde su olan kısımdan hava olan kısma su dolar zamanla basınçta düşme yaşanır genleşme tankının içi su dolduğunda ise basınç yükselerek fazla suyu tahliye eder. 

Böyle bir durumda genleşme tankının içerisindeki fazla suyu tahliye edip havasını tamamlamak gerekmektedir. Eğer mebranı delikse genleşme tankının değişmesi gerekmektedir.  

PLAKALI EŞANJÖR - ANA EŞANJÖR ARIZALI OLABİLİR: 

Bazı kombiler tek eşanjörlüdür bazıları ise çift eşanjörlü böyle bir arızada arıza durumuna ve kombiye göre bakıp eşanjörde bir hata varsa eşanjöre müdahale etmek gerekmektedir. 

Tekirdağ Kombi servisi karadağ ısı

0282 263 76 89

0535 043 20 40

100. yıl mahallesi Şehit Hüseyin Dursun Sokak No: 24 Süleymanpaşa / TekirdağBenzer Konular

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.